GERİ
GERİ

ETNA EVS Dik Milli Komple Paslanmaz Çelik Pompa ve Hidrofor Üretimine Başladık… - 02.04.2012

Alp Pompa Teknolojileri, santrifüj pompa ve hidrofor üretiminde sürdürdüğü liderliğini, dik milli çok kademeli, komple paslanmaz çelik pompa ve hidroforlar ile sağlamlaştırmaktadır. ETNA markası altında üretilen EVS serisi dik milli komple paslanmaz çelik pompalar, tam hijyenik olma özelliği ile dikkat çekmektedir. Üretimde uygulanan ileri teknoloji sayesinde güvenilir ve uzun ömürlü ürünler elde edilmektedir.

 

Dik milli, komple paslanmaz çelik pompalar, mekanik tesisat sektörünün olmazsa olmazları arasındadır. Bu pompalar yapı itibari ile bir çok tesisatta farklı amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanma suyu transferinden, yangın suyu transferine, ısıtma sistemlerinden, soğutma sistemlerine, arıtma sistemlerinden, proses sistemlerine birçok alanda dik milli paslanmaz çelik pompalara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

EVS serisi pompalar, yapısında bulunan florin kauçuk malzemeden üretilmiş mekanik salmastra sayesinde, 0°C ile 103°C arasındaki akışkan sıcaklıklarında kullanıma uygundur. Bu sayede EVS serisi pompalar, yüksek akışkan sıcaklığı olan ısıtma tesisatlarında kazan besi pompası olarak veya düşük sıcaklık gerektiren soğutma suyu sistemlerinde transfer pompası olarak kullanılabilmektedir.

 

Tasarımda kullanılan ara parçalı kaplin sayesinde mekanik salmastraya müdahale ve muayene etmek için pompa motorunun sökülmesine gerek yoktur. Kaplin çıkarıldıktan sonra, mekanik salmastra kapağı sökülerek, kolaylıkla mekanik salmastraya ulaşılmaktadır. Bu da servis ve bakım için büyük kolaylık sağlamaktadır.

 

EVS serisi pompalar, komple paslanmaz yapı ve çok kademeli olmasından dolayı verdiği yüksek basınç sebebi ile arıtma sistemlerinde ve içme suyu transferinde kullanıma olanak sağlamaktadır. Genel olarak arıtma sistemlerinde; revers osmoz pompası, distilasyon pompası ve aktarma pompası olarak kullanılmaktadır.

 

Ayrıca suyla temasta olan tüm elemanlar paslanmaz çelik olduğundan; az agresif sıvıları, yanmaz ve parlamaz, içinde partikül ve fiber bulundurmayan ince sıvıları, mineralli su, yumuşak su, arıtılmış su, bitkisel yağlar ve agresif olmayan kimyasal suların transferinde sorunsuz olarak çalışabilmektedir.

 

EVS pompaların en yaygın kullanıldığı alanlardan biri de hidrofor sistemleridir. Bilindiği üzere şehir şebeke basıncının yeterli olmadığı yerlerde, yüksek yapılarda, konutlarda, tarımsal sulamada, endüstriyel tesislerde veya aktarmanın gerektiği yerlerde, istenilen basıncı sağlamak amacıyla hidroforlar kullanılmaktadır. Hidroforlar, dik milli paslanmaz pompalar gibi mekanik tesisat sektöründe geniş yer almaktadır. Alp Pompa Teknolojileri, bu ihtiyacı karşılamak amacıyla, son teknoloji ile üretilen EVS komple paslanmaz çelik pompalardan oluşan hidrofor sistemlerinin üretimine başlamıştır.

 

Tek pompalı ve çok pompalı olarak üretilen T-KI serisi komple paslanmaz çelik hidroforlar, şase üzerinde, emiş ve basma kollektörleri ve panosuyla birlikte montaja hazır şekilde teslim edilmektedir. Kapasite ihtiyacına göre bir pompadan, altı pompaya kadar modelleri mevcuttur. Bir pompa kapasitesi 0-50 m³/h ila 20-300 mSS arasında olabilmektedir.

 

Hidroforlarda sıra değiştiricili ve faz korumalı tam otomatik elektrik kontrol panosu kullanılmaktadır. Bu sayede, işletim süresi pompalar arasında eşit olarak dağıtılarak, pompaların şalt sayısı düşürülür ve böylece uzun ve ekonomik bir kullanım ömrü sağlanır. Pano ile birlikte verilen harici seviye flatörü sayesinde, depoda su bittiğinde, pompalar otomatik olarak  devreden çıkar, su seviyesi yükseldiğinde tekrar devreye girer. Böylece pompaların susuz çalışması önlenmiş olur. Tesisatta istenen alt ve üst basınç değerleri, ETNA basınç şalterinden aldığı sinyal ile kontrol panosu üzerinden ayarlanabilir ve pompalar istenen basıncı sağlayabilmek amacıyla sıra kontrollü olarak veya birlikte devreye girerler.

 

T-KI serisi hidroforların, su ile temas eden bütün yüzeylerinin AISI 304 paslanmaz çelik olması sebebi ile binaların içme ve kullanma suyu tesisatlarında, arıtma tesislerinde, ham su ve gri su transferinde, yüksek sıcaklıkta akışkan transferi yapılan endüstriyel tesislerde, tarım ve gıda sektöründe sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca, isteğe göre bu hidroforlar, otomatik test sistemi ile birlikte yangınla mücadele hidroforu olarak da kullanılabilir.

 

Tam otomatik eş yaşlandırmalı pano ve yüksek verim sayesinde, hidroforlar ile birlikte çok büyük hacimli genleşme tankları kullanımına gerek yoktur. Düşük hacimli tanklar ile yine uzun ömürlü sistemler kurulabilmektedir.

 

ALP Pompa Teknolojileri, getirdiği yenilikler ile hem mekanikçinin hem de son kullanıcıların sorunlarına çözümler üretmektedir. EVS serisi pompalar ve bu pompalar ile yapılan T-KI serisi hidroforlar, mekanik firmalarının ve arıtma firmalarının kısa sürede beğenisini ve güvenini kazanmıştır.